Výstup na Malý Kriváň

with Žádné komentáře

Podrobnosti:

  • Výchozí bod: Turčianské Kľačany
  • Cílový bod: Turčianské Kľačany
  • Trasa (čas): Turčianské Kľačany zelena chata pod Kľačianskou Magurou (2:30) zelena sedlo pod Suchým (3:30) zelena Suchý (4:00) cervena Biele skaly (4:20) cervena Stratenec (4:35) cervena sedlo Priehyb (4:45) cervena Malý Kriváň (5:30) cervena sedlo Priehyb (6:00) zluta sedlo pod Suchým (7:00) zelena chata pod Kľačianskou Magurou (8:00) zelena Turčianské Kľačany (9:30)
  • Vzdálenost: 25 km
  • Celkem nastoupáno:  1600 m
  • Voda, občerstvení: chata pod Kľačianskou Magurou, popř. pramen za chatou

Popis túry:

Do Turčianských Kľačian se můžete dopravit autem, které necháte na nově vybudovaném parkovišti na kraji vesnice, nebo autobusem č. 27 z rychlíkové stanice Vrútky. Z Klačian vyrazíte po zelené značce, zprvu mírným stoupáním přes louku nad vesnicí, po chvíli už trochu prudším stoupáním Repišťskou dolinou. V asi 700 výškových metrech naleznete přístřešek a pramen, kde si můžete odpočinout a osvěžit se chladnou vodou. Nyní vás čeká prudké stoupání, až k chatě pod Kľačianskou magurou.

Od chaty pokračujte stále po zelené směrem do sedla pod Suchým. Hned za chatou narazíte na pramen, který ale bývá koncem léta vyschlý. Cesta do sedla trvá asi hodinu a nečeká vás žadné delší stoupání, ale spíš odpočinková pasáž, v jejíž druhé časti budete procházet prastarým lesem plným kapradí a letitých stromů. Naopak výstup ze sedla na vrchol Suchý je dosti strmý a dá vám trochu zabrat. Za namáhu při výstupu budete ale odměněni krásnými výhledy na Žilinu a okolní vesnice, Martinské hole a část hřebene s vrcholy Biele skaly, Stratenec a s cílem vaší túry – Malým Kriváněm.

Ze Suchého pokračujte po červeně značené cestě vedoucí úzkým chodníčkem vystříhaným v kleči. Jak si budete razit cestu přes Biele skaly a Stratenec, budete muset tu a tam překonat i menší skalnaté úseky. Nemusíte se ale bát, nejde o nic nebezpečného a ani není kam spadnout. Ze Stratence sestoupíte do širokého travnatého sedla Priehyb, které je jako stvořené pro odpočinek v trávě závěrečným výstupem na Malý Kriváň.

Výstup ze sedla není moc prudký, ale po všem, co už máte za sebou, může být trochu zdlouhavý. Když konečně vystoupíte na vytoužený (a během výstupu určitě i mnohými proklínaný 🙂 ) vrchol, uvidíte betonový pilíř a kamennou zídku sloužící především k „nouzovému“ bivakování. Pokud fouká vítr, pak dobře poslouží jako úkryt při svačině. Z Malého Kriváně se vám otevře výhled do všech stran, uvidíte Velký Kriváň, Malý a Velký Rozsutec, část hřebene, po které jste přišli a při dobré viditelnosti Veloku Fatru, Nízké a Západní Tatry.

Při zpáteční cestě sestupte zpět do sedla Priehyb, odkud se vydáte po žluté cestě vodoucí pod vrcholy Stratenec a Biele skaly do sedla pod Suchým. Odtud pokračujte už zase po zelené cestě zpět na chatu pod Kľačianskou magurou, odkud sestoupíte do Turčianských Kľačian.

Ubytování v okolí


Zobrazit všechna ubytování v Malé Fatře

Fotky:

Leave a Reply

19 − nineteen =