Ze Strečna přes Suchý do Turčianských Klačan

with Žádné komentáře

Podrobnosti:

  • Výchozí bod: Strečno
  • Cílový bod: Turčianské Kľačany
  • Trasa (čas): Strečno cervena Starý hrad (0:45) cervena chata pod Suchým (2:45) cervena sedlo Príslop pod Suchým (3:15) cervena Suchý (4:00) zelena sedlo pod Suchým (4:15) zelena chata pod Kľačianskou magurou (5:15) zelena Turčianske Kľačany (6:45)
  • Vzdálenost: 18 km
  • Celkem nastoupáno: 1250 m
  • Voda, občerstvení: chata pod Suchým, chata pod Klačianskou Magurou

Popis túry:

Túra začíná ve Strečně resp. Nezbudské Lúčce, která je hned na druhém břehu Váhu. Pokud jste přijeli autem do Strečna, můžete ho tu zaparkovat a překročit řeku po mostě pro pěší, nebo se můžete i s autem na druhý přeh přeplavit na přívozu. Od mostu pokračujte po červené značce směrem k Strečnianskému priesmyku. Po nějaké době odbočíte vlevo od Váhu do údolí s protékajícím Hradským potokem. Po chvíli mírného stoupání asfaltovou lesní cestou narazíte na rozcestí, ze kterého pokračujte vpravo na lesní pěšinu stoupající ke Starému hradu – zřícenině, ze které je krásný výhled na Strečnianský priesmyk. Dále cesta pokračuje dlouhým stoupáním po hřebeni, které se zmírní až po dosažení neznačeného vrcholu Plešel (981 m). Následuje velice mírná cesta až k chatě pod Suchým.

Od chaty pokračujte stále po červené, krátkým, ale strmým, stoupáním na rozcestí Javorina a dále mírnější cestou, procházející krásným bukovým lesem, až do sedla Príslop pod Suchým. Kousek za sedlem začíná strmé stoupání, po jehož zdolání stanete na vrcholu Suchý v 1468 metrech nad mořem. Ze Suchého můžete vidět např. Žilinu, Malý Kriváň, Martinské hole a Velkou Fatru. Pokud si chcete stoupání na Suchý ušetřit, můžete ho obejít žlutě značeným traverzem do sedla pod Suchým, kam jinak sestoupíte z vrcholu.

Ze sedla pokračujte dále po zeleně značené, nenáročné cestě, která Vás asi po hodině dovede na chatu pod Kľačianskou Magurou. Po zaslouženém občerstvení následuje již jen sestoupit asi 750 výškových metrů do vesnice Turčianske Kľačanany. Odtud se autobusem č. 27 dostanete na vlakovou zastávku do Vrútek, odkud se můžete vrátit osobním vlakem nazpět k autu ve Strečně.

Ubytování v okolí


Zobrazit všechna ubytování v Malé Fatře

Leave a Reply

16 + 2 =