Výstup na Šíp a drevenicová osada Podšíp

with 4 komentáře

Podrobnosti:

 • Výchozí bod: Stankovany, vlaková zastávka
 • Cílový bod: Kraľovany, vlaková zastávka (popř. Stankovany, vlaková zastávka)
 • Trasa (čas): Stankovany, vlaková zastávka zluta Žaškovské sedlo (0:50) zluta Šíp (2:10) zluta Zadný Šíp (2:40) zluta Podšíp (3:20) zluta Kraľovany, vlaková zastávka (4:00), popř. Stankovany, vlaková zastávka
 • Vzdálenost: 10 km
 • Celkem nastoupáno: 780 m
 • Voda, občerstvení: pramen v osadě Podšíp

Popis túry:

Šíp se svými 1170 metry sice nepatří mezi nejvyšší vrcholy, dokonce nepatří ani do Malé Fatry, nýbrž do Fatry Šípské, patřící k Veľké Fatře. S Malou Fatrou však sousedí a vzhledem k jeho poněkud osamocené poloze jsou z něj překrásné výhledy na okolní pohoří a proto za návštěvu rozhodně stojí.

Ze Stankovan se vydáte po žlutě značené cestě Škutovou dolinou do Žaškovského sedla. V dolině se mohou vyskytnout drobné problémy s orientací, protože správná cesta místy není zrovna vzorně vyznačena. Zhruba po 50 minutách chůze vyjdete z lesa na velikou louku – Žaškovské sedlo.

Ze sedla začnete stoupat lesem, ze kterého se tu a tam naskytne výhled na Veľký Choč a Roháče. Asi po hodině a dvaceti minutách vás cesta dovede na vrchol Šípu ležící ve výšce 1170 metrů nad mořem. Odtud si můžete vychutnat výhledy na Roháče, Veľký Choč, Veľkou Fatru nebo i Nízké Tatry. V údolí pod námi vidíme protékající řeku Váh a obce Stankovany a Ľubochňa.

Z vrcholu pokračujeme dále na o něco málo nižší Zadný Šíp. Během asi půl hodiny trvající cesty se vám otevře několik výhledů na Kubínskou holi a Oravu, na Veľký Rozsutec a Stoh v Malé Fatře a projdete krásným skalním mini městečkem. Na vrcholu Zadného Šípu se tyčí ohromný dřevěný kříž, který je dobře vidět i z obcí v údolí. Naproti vám přes údolí se tyčí 1187 metrů vysoký vrchol Kopa. Jako na dlani odtud máte Kraľovany, železniční uzel a místo soutoku řeky Orava a Váhu. Soutok samotný z vrcholu však vidět není.

Sestup do osady Podšíp je místy poměrně strmý a po dešti velmi kluzký. Podšíp je stará drevenicová osada, ve které se některé drevenice ještě dnes využívají a dodnes zde můžeme vidět pasoucí se krávy. Celé místo na člověka působí jako by se vrátil v čase. Nikdy sem nedorazila elektřina a pro vodu si lidé dodnes chodí k prameni. Na pramen v osadě ukazují cedulky, takže se i vy můžete osvěžit chladnou a čistou vodou.

Nyní zbývá již jen sestup do civilizace, dále po žluté na vlakovou zastávku Kraľovany. Pokud se chcete, nebo třeba kvůli zaparkovanému autu musíte, vrátit zpět do Stankovan, můžete se vydat neznačenou cestou, na kterou Vás nasměruje rozcestník v osadě.

Ubytování v okolí


Zobrazit všechna ubytování v Malé Fatře

Fotky:

4 Responses

 1. Viktor
  | Odpovědět

  Nádherná trasa, dal jsem si ji minulý týden při návštěvě Malé Fatry. Výstup dal docela zabrat, ale za ten výhled to stálo.
  Lávka přes Oravu je již v provozu.

  • Martin
   | Odpovědět

   Skvělá zpráva, děkuji!! 😀

 2. Kamila
  | Odpovědět

  Zdravím, mám dotaz je tato trasa schůdná se psem.

  Dík za odpověď

  • Martin
   | Odpovědět

   Ahoj Kamilo,

   pes to bez problémů zvládne 😉

Leave a Reply

fifteen − 15 =