Přechod hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry

with 132 komentářů
Na Velkém Rozsutci

Podrobnosti:

Popis túry:

Túra začíná ve Strečně resp. Nezbudské Lúčce, která je hned na druhém břehu Váhu.  Do Strečna se nejlépe dostanete osobním vlakem ze Žiliny. Z vesnice se vydejte po červené značce směrem k Strečnianskému priesmyku. Po nějaké době odbočíte vlevo od Váhu do údolí s protékajícím Hradským potokem. Po chvíli mírného stoupání asfaltovou lesní cestou narazíte na rozcestí, ze kterého pokračujte vpravo na lesní pěšinu stoupající ke Starému hradu – zřícenině, ze které je krásný výhled na Strečnianský priesmyk. Dále cesta pokračuje dlouhým stoupáním, které se zmírní až po dosažení neznačeného vrcholu Plešel (981 m). Následuje velice mírná cesta až k chatě pod Suchým, kde většina hřebenovkářů stráví první noc.

Od chaty pokračujte stále po červené, krátkým, ale strmým, stoupáním na rozcestí Javorina a dále mírnější cestou, procházející krásným bukovým lesem, až do sedla Príslop pod Suchým. Kousek za sedlem začíná strmé stoupání, které končí až na samotném vrcholu Suchý, který je se svými 1468 metry prvním významnějším vrcholem hřebenovky. Ze Suchého můžete vidět např. Žilinu, Malý Kriváň, Martinské hole a Velkou Fatru.

 Ze Suchého pokračujete většinou cestičkou vysekanou v kosodřevině na Biele skaly, krásný vápencový vrchol se skalnatou stěnou ze severu a klečí porostlým svahem z jihu. Klesnete sedlo Vráta a hned zase vystoupáte na Stratenec, další vrchol této poměrně strmé části hřebene. Následuje široké travnaté sedlo Priehyb, ze kterého je to již jen asi třičtvrtě hodiny stoupání na Malý Kriváň.

Dva Kriváně aneb půlka hřebenovky nalehko za den: Turčianské Klačany – Suchý – Malý Kriváň – Velký Kriváň – chata pod Chlebom – Šútovský vodopád – Šútovo. Podrobný popis výstupu na Malý Kriváň a Velký Kriváň přes Šútovský vodopád najdete na Tatra Adventures.

Z Kriváně cesta zprvu pozvolna klesá po úzkém, lehce skalnatém hřebínku, který se později rozšíří a cesta nabyde na strmosti. Pod koncem klesání najdete pramínek vody, odkud začíná cesta opět pozvolna stoupat do sedla Bublen a dále strměji přes vrchol Pekelník až na nejvyšší vrchol celé Malé Fatry – Veľký Kriváň.

 Z Velkého Kriváně sestoupíte do Snilovského sedla, ze kterého je možné odbočit po zelené k chatě pod Chlebom, ideálnímu místu na strávení druhé noci. Hřebenovka ze sedla pokračuje dále po červené stoupáním na vrchol Chleb a pokračuje přes Hromové, kde se hřeben stáčí k severu na dvojvrchol Steny a dále na Poludňový grúň. Odtud je možné sestoupit po žluté na chatu na Grúni a strávit zde noc.

 Z Poludňového grúně pokračujte stále po červené přes Stohové sedlo a dlouhým, strmým stoupáním na mohutný Stoh. Z vrcholu pokračujte sestupem do sedla Medziholie. pokud se vám na Stoh nechce, můžete ho obejít žlutě značeným traverzem. Ze sedla Medziholie na vás čeká strmý a řetězi jištěný výstup na skalnatý Veľký rozsutec – jeden z nejhezčích vrcholů celého Slovenska. Z Veľkého Rozsutce následuje mnohem snažší sestup do sedla Medzirozsutce. Ze sedla můžete pokračovat v sestupu po modré značce přes lávky a žebříky Jánošíkových dier do Bieleho Potoka (část Terchové) nebo pokračovat na Malý Rozsutec a sestoupit do Bieleho Potoka odtud po zelené přes osadu Podrozsutec. Do Bieleho Potoka však nezajíždí moc autobusů, takže možná budete muset šlapat ještě několik kilometrů do centra Terchové.

Pokud se chcete šlapání do Terchové vyhnout, můžete při sestupu skrz Jánošíkove diery odbočit na rozcestí Podžiar na žlutou a sestoupit do Štefanové, odkud několikrát denně jezdí i přímé autobusy do Žiliny.

Hřebenovka lze jít samozřejmě i opačně a záleží jen na vás, kde začnete.

Ubytování v okolí


Zobrazit všechna ubytování v Malé Fatře

Fotky:

132 Responses

 1. Tomáš
  | Odpovědět

  Dobrý den, nemůžeme se rozhodnout, zda je při přechodu nocleh nutný. Každý má jiný názor.
  V plánu je vyjít ze Strečna 5:30h a v Sedle Medziholie odbočit na zelenou a ve Štefanové nastoupit na autobus do Terchova, kde budeme ubytovaní. Trasa má 30km. Rád bych věděl Váš názor, postřehy, abychom eventuálně stihli změnit rezervaci. Děkuji.

 2. Veronika
  | Odpovědět

  Dobrý den,
  chtěla bych se optat, jak je to s použitím plynového vařiče v národním parku Malá Fatra. Například, aby si človek mohl udělat teplou večeři nebo ohřát vodu na čaj. Děkuji

 3. robin
  | Odpovědět

  dobrý den chtěl bych ze zeptat zda je možné nocování pod širákem někde Pišou že ne někde Pišou že u chaty za poplatek tak bych se chtěl zeptat jak to je vím že se jedná o NP proto se radši ptám děkuji

  • Martin
   | Odpovědět

   Dobrý den,

   v okruhu 100 metrů od chat je to povolené a chaty vybírají symbolický poplatek 1€/osoba.

   Užijte si hřebenovku MF! 😉

 4. Milan Frýba
  | Odpovědět

  Dobrý den,
  Už po několikáté se chystám na Malou Fatru. Ovšem cca před dvěma lety nás překvapila v traverzu kolem Stohu ujetá cesta. Zřejmě tam došlo k sesuvu a místo několika metrů stezky byla jen holá, značně skloněná a tedy kluzká skála. Měli jsme tam docela problém se dostat přes…
  Rád bych proto věděl nějaké aktuální info, jestli je toto místo opravené, zajištěné. Nebo jestli bych s sebou měl vláčet lano, nebo to obejít přes Stoh…
  Děkuji!

 5. Radmila
  | Odpovědět

  Dobrý den, je možné absolvovat celý přechod, včetně Vel. rozsutce v květnu? Děkuji za info.

  • Martin
   | Odpovědět

   Dobrý den, Velký Rozsutec je od 1. 3. do 15. 6. uzavřený, takže ho budete muset obejít po modře značeném traverzu mezi sedly Medziholie a Medzirozsutce. Jinak po cestě žádná uzávěra není.

   Užijte si Malou Fatru 😉

 6. Zdeňka
  | Odpovědět

  Dobrý den, s přítelem plánujeme přechod Malé Fatry na přelomu říjen listopad. Je v tomto období přechod vhodný? Nebo už je tam sníh a je to přístupné pouze se sněžnicemi a mačkami? Děkuji za odpověď

  • Martin
   | Odpovědět

   Podle mě je to nejhezčí období na hřebenovky – počasí je stabilnější, nehrozí bouřky, hory mají krásné podzimní barvy a je na nich mnohem míň lidí, než v létě. Pokud nějaký sníh napadne, dlouho se neudrží, takže sněžnice určitě potřebovat nebudete. Mačky bych nechal doma taky – některá místa sice mohou být po ránu namrzlá, ale na mačky to většinou není.

   Užijte si hřebenovku 😉

  • Vašek
   | Odpovědět

   Ahoj, nemám tolik zkušeností jako Martin, ale sníh v tomto období rozhodně už vydrží. Na Malé Fatře loni padal už v září. Šli jsme přechod v prvním týdnu v říjnu a během jediného rána napadlo na vršcích cca 12cm souvislá vrstva = není vidět kudy stezka vede, není to prošlápnuté, hrozí uklouznutí, podvrtnutí…a to když na tu cestu vidíte. Turistické značky musíte hledat! A na chatách budou nadšení, že další „Češi“ lezou, kam nemají. Přechod vřele doporučuji, ALE sledovat předpověď – nám se změnila během několika hodin!!! Fakt mít kvalitní čelovky a fakt mít připravený únikový plán!!!

 7. Iveta
  | Odpovědět

  Dobry den ,velmi sa mi paci tato trasa ,mohli by ste mi napisat ,kolko jednotlive useky trvaju ,na chaty .dakujem

 8. Vendula
  | Odpovědět

  Dobrý den,
  ráda bych poprosila o tip.
  Vloni jsme s dětmi absolvovali přechod po trase a směru Šútovo (vlak) – Chata pod Chlebom (nocleh) – Suchý-Chata pod Suchým (nocleh) – Nezbudská Lúčka (vlak).
  Chtěli bychom letos opět, jen aspoň začátek trasy trochu jiný. Uvažovali jsme jet do Techové a spát na Chatě Na Grúni první noc.
  Můžu poprosit kudy projít jak Jánošíkovy diery (ať mají děti zážitek) a pak z tama na chatu, abychom ráno stihli do Terchové dojet a v pozdním odpolendi byli na chatě?
  Další dotaz by byl – je velký a náročný rozdíl jít k Chatě pod Suchým od Chlebu a od Grúně (nejmladší dítě má letos 6 let, vloni to od Chlebu zvládnul perfketně, sice šel mnohem déle než je oficiální čas, ale v pohodě a s úsměvem). Mapa to udává jako rozdíl 2h45min, což mi přijde už docela dost.
  Poslendí dotaz 🙂 je reálné to jít letos o Velikonocích, když jsou tak pozdě (22.4.) Vloni jsme šli přechod 8.5. a sníh nikde nebyl, jaro v plném proudu, slunko, kytky, kraťasy a trička 🙂
  Děkuji moc za všechny rady a postřehy.

  • pól
   | Odpovědět

   Dobrý den,
   Pokud plánujete přespat na chatě pod Grůněm, tak ani moc na výběr není. Buď projít jen Dolné Diery a přes Štefanovou na chatu, případně si to trochu prodloužit přes Nové Diery, ty jsem ale nikdy neprošel (mě to připadá jako krátká trasa, ale zkušenosti s chozením s dětmi nemám). Druhou variantou je vystoupat i Horné Diery a pokračovat po hřebeni a pak z Grúně na chatu klesnout, to už mi ale přijde výhodnější dojít až na chatu pod Chlebom. Určitě bych nedoporučoval jít z chaty pod Grůněm až na chatu pod Suchým. Trasa je náročná, od chaty pod Grůněm se docela hodně stoupá a pokud píšete, že synek časy nezvládal, tak rozdíl 2:45 bude reálně spíš ke 4h. Jak jsem již naznačoval, osobně bych radši volil první den hřebenovou trasu přes Horné Diery až na chatu pod Chlebom a pak již pokračoval normálně. Velký Rozstuec i Stoh se dají obejít a upravit tak náročnost trasy. Vaší fyzickou zdatnost ale musíte zodpovědně zhodnotit Vy sama, zda nebude varianta s přespáním pod Grůněm i pod Chlebom přeci jen lepší volbou.
   Určitě je reálné to jít přes Velikonoce, ale se sněhem bych počítal. Letos byla na sníh opravdu vydatná zima a dá se předpokládat, že se na hřebeni udrží (minimálně sněhová pole). V tomto termínu je třeba dbát také na uzávěrky chodníků, hlavně traverz kolem Stohu je problémový a na jaře, kdy je plný tajícího sněhu tu jde doopravdy o bezpečnost turistů, nikoliv o ochranu přírody. V tomto termínu se dá také předpokládat větší počet turistů. Doporučuji tedy rezervace ubytování provést s dostatečným předstihem.
   Snad jsem Vám alespoň trochu pomohl.
   PS: Velikonoční přechod hřebene Malé Fatry se pro nás již stal tradicí. Bohužel letos nám to nevyjde a tak musíme sezónu na Fatře zahájit už tento víkend. Jinak bychom se pod Chlebom nejspíš potkali.
   S pozdravem,
   pól

 9. Jan Tříska
  | Odpovědět

  Zdravím Vás 🙂 Chtěl jsem se jen zeptat….v úterý příští týden se poprvé chystám na Malou Fatru….rád bych si udělal přechod přes Janošíkové diery do Strečna. Moje otázka zní zda se to dá zvládnout během dvou dnů? Přespání bych plánoval na chatě pod Chlebom a chatě pod Suchým. Děkuji za Vaše odpovědi 🙂

  • pól
   | Odpovědět

   Několikrát do roka chodíme hřebenovku takto. Začátek brzo ráno v Těrchové (cca 6:30), přes Diery a Velký Rozstuec na Grůň a na chatu pod Chlebom. Velký Rozstuec i Stoh se dají obejít a upravit tak náročnost trasy. Průměrně trénovaný turista to alespoň s jedním z těchto vrcholů za den bez problému zvládne. Druhý den přecházíme celý hřeben až do Strečna, na chatě pod Suchým pouze jídlo. Nejsme ranní ptáčata a ani tempo nemáme nijak vražedné, ale do Strečna se dá na pátou odpoledne dorazit. Z chaty pod Suchým je sestup do Strečna cca na dvě hodiny, přijde mi zbytečné tam přespávat. S pozdravem, pól

 10. Šárka
  | Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kolik hodin asi vyjde ten druhý úsek. A jestli je možné trasu zvládnout s maĺo nachozenými kilometry? Děkuji

 11. Radim
  | Odpovědět

  Malou Fatru máme absolvovanou před 4 lety. Prošli jsme kompletní hřebenovku obou částí. Opravdu doporučuji všem projít celou trasu. Každá je úplně jiná a nádherná. O noclezích ani nemluvě 🙂
  https://www.hrebenovky.com/mala-fatra

Leave a Reply

2 × four =