Podnikáte-li hřebenovou túru, určitě se bez ní neobejdete. I při jednodenním výšlapu ale určitě přijde vhod možnost napít se čerstvé a chladné vody, doplnit si lahev na další cestu, či si opláchnout obličej a namočit čepici v horkých letních dnech u některého z pramenů. Voda je asi to nejtěžší a prostorově nejvýraznější, co si do batohu musíme přibalit.

Aby jste jí s sebou do kopců nemuseli vláčet zbytečně moc, tady je malý seznam míst, kde se dá voda doplnit:

Chata pod Suchým
U pramene je sice cedulka že voda není pitná, ale mnozí se již bez následků napili…

Sedlo pod Suchým
Pár minut chůze ze sedla pod Suchým po žluté značce směrem do sedla Priehyb hledejte na zemi kámen se značkou. Pramínek nebo spíše studánka je ve svahu několik metrů pod cestou. Studánka je tak malá, že z ní sotva naberete vodu do hrníčku a nevypadá ani moc čistě, poslouží tedy spíš v nouzi.

Chata pod Kľačianskou magurou
Kousek za chatou směrem na vrchol Suchý je pramen, který je na jaře poměrně vydatný, ale koncem léta může i zcela vyschnout.

Sedlo Priehyb
Pramínek u sedla Priehyb naleznete kus pod sedlem na žlutě značené cestě vedoucí do sedlo pod Suchým. Se svou velikostí a přístupem k vodě samotné se řadí spíš mezi ty nouzovější.

Sedlo Bublen
Ani ne deset minut chůze ze sedla Bublen směrem na Malý Kriváň je ne příliš vydatný pramen vytékající z kovové roury. Pramen ústí přímo do cesty, takže není možné ho minout.

Chata pod Chlebom
Hned u chaty je malá nádrž s vodou, jestě pár kroků za ní je přes cestu tekoucí pramen.

Mojžíšove prameny
Nevyčerpatelný zdroj vody. Bohužel kvůli své vzdálenosti od hřebene poslouží spíše při cestě do Šútova nebo naopak ze Šútova na hřeben, než při samotné hřebenovce.

Sedlo Medziholie
Dobře dostupný pramen kousek pod sedlem Medziholie, pár minut chůze po modré směrem do sedla Osnice.

Sedlo Medzirozsutce
Na cestě ze sedla směrem na Diery hledejte po pravé straně vyšlapanou pěšinu, která Vás dovede k ne příliš spolehlivému pramínku.

Doporučuji nespoléhat se výhradně na jeden vybraný pramen a vždy mít nějakou vodu v rezervě. Spousta těchto pramenů může přes léto vyschnout a Vás by pak mohlo čekat třeba i několikahodinové putování za jiným zdrojem vody.

Leave a Reply

14 − twelve =