Přechod hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry

with 131 komentářů
Na Velkém Rozsutci

Podrobnosti:

Popis túry:

Túra začíná ve Strečně resp. Nezbudské Lúčce, která je hned na druhém břehu Váhu.  Do Strečna se nejlépe dostanete osobním vlakem ze Žiliny. Z vesnice se vydejte po červené značce směrem k Strečnianskému priesmyku. Po nějaké době odbočíte vlevo od Váhu do údolí s protékajícím Hradským potokem. Po chvíli mírného stoupání asfaltovou lesní cestou narazíte na rozcestí, ze kterého pokračujte vpravo na lesní pěšinu stoupající ke Starému hradu – zřícenině, ze které je krásný výhled na Strečnianský priesmyk. Dále cesta pokračuje dlouhým stoupáním, které se zmírní až po dosažení neznačeného vrcholu Plešel (981 m). Následuje velice mírná cesta až k chatě pod Suchým, kde většina hřebenovkářů stráví první noc.

Túry na Slovensku - ebook
Od chaty pokračujte stále po červené, krátkým, ale strmým, stoupáním na rozcestí Javorina a dále mírnější cestou, procházející krásným bukovým lesem, až do sedla Príslop pod Suchým. Kousek za sedlem začíná strmé stoupání, které končí až na samotném vrcholu Suchý, který je se svými 1468 metry prvním významnějším vrcholem hřebenovky. Ze Suchého můžete vidět např. Žilinu, Malý Kriváň, Martinské hole a Velkou Fatru.

 Ze Suchého pokračujete většinou cestičkou vysekanou v kosodřevině na Biele skaly, krásný vápencový vrchol se skalnatou stěnou ze severu a klečí porostlým svahem z jihu. Klesnete sedlo Vráta a hned zase vystoupáte na Stratenec, další vrchol této poměrně strmé části hřebene. Následuje široké travnaté sedlo Priehyb, ze kterého je to již jen asi třičtvrtě hodiny stoupání na Malý Kriváň.

Dva Kriváně aneb půlka hřebenovky nalehko za den: Turčianské Klačany – Suchý – Malý Kriváň – Velký Kriváň – chata pod Chlebom – Šútovský vodopád – Šútovo. Podrobný popis výstupu na Malý Kriváň a Velký Kriváň přes Šútovský vodopád najdete na Tatra Adventures.

Z Kriváně cesta zprvu pozvolna klesá po úzkém, lehce skalnatém hřebínku, který se později rozšíří a cesta nabyde na strmosti. Pod koncem klesání najdete pramínek vody, odkud začíná cesta opět pozvolna stoupat do sedla Bublen a dále strměji přes vrchol Pekelník až na nejvyšší vrchol celé Malé Fatry – Veľký Kriváň.

 Z Velkého Kriváně sestoupíte do Snilovského sedla, ze kterého je možné odbočit po zelené k chatě pod Chlebom, ideálnímu místu na strávení druhé noci. Hřebenovka ze sedla pokračuje dále po červené stoupáním na vrchol Chleb a pokračuje přes Hromové, kde se hřeben stáčí k severu na dvojvrchol Steny a dále na Poludňový grúň. Odtud je možné sestoupit po žluté na chatu na Grúni a strávit zde noc.

 Z Poludňového grúně pokračujte stále po červené přes Stohové sedlo a dlouhým, strmým stoupáním na mohutný Stoh. Z vrcholu pokračujte sestupem do sedla Medziholie. pokud se vám na Stoh nechce, můžete ho obejít žlutě značeným traverzem. Ze sedla Medziholie na vás čeká strmý a řetězi jištěný výstup na skalnatý Veľký rozsutec – jeden z nejhezčích vrcholů celého Slovenska. Z Veľkého Rozsutce následuje mnohem snažší sestup do sedla Medzirozsutce. Ze sedla můžete pokračovat v sestupu po modré značce přes lávky a žebříky Jánošíkových dier do Bieleho Potoka (část Terchové) nebo pokračovat na Malý Rozsutec a sestoupit do Bieleho Potoka odtud po zelené přes osadu Podrozsutec. Do Bieleho Potoka však nezajíždí moc autobusů, takže možná budete muset šlapat ještě několik kilometrů do centra Terchové.

Pokud se chcete šlapání do Terchové vyhnout, můžete při sestupu skrz Jánošíkove diery odbočit na rozcestí Podžiar na žlutou a sestoupit do Štefanové, odkud několikrát denně jezdí i přímé autobusy do Žiliny.

Hřebenovka lze jít samozřejmě i opačně a záleží jen na vás, kde začnete.

Ubytování v okolí

Mucha Apartments****

Terchová

Booking.com

Hotel Diery***

Biely Potok, Terchová

Booking.com

Penzion Sagan***

Štefanová, Vrátná dolina

Booking.com

Hotel Gavurky

Terchová

Booking.com

Hotel pod Sokolím

Vrátná dolina

Booking.com

Hotel Boboty***

Štefanová, Vrátná dolina

Booking.com

Zobrazit všechna ubytování v Malé Fatře

Fotky:

131 Responses

 1. Jarka
  | Odpovědět

  Dobrý den,
  asi hladový dotaz, jdeme teď 5 – 7. 5. přes Malou Fatru, noclehy – Pod Suchým a Pod Grúňom, podle mapy ale mezi není žádná chata s možností občerstvení? Takže raději řízečky s sebou?
  Děkuji za odpověď.
  Jarka

  • Zuzka
   | Odpovědět

   Nikde nic, jen bufet u lanovky z Vrátné, to už je ale Chata Pod Chlebom na dohled… Takže řízečky 🙂

 2. Vendula Tvrdoňová
  | Odpovědět

  Dobrý den,
  můžu s eprosím zeptat jaká je ideální trasa z Terchové do Chaty pod Chlebom? Chceme jít trasu obráceně a první noc spát na Chatě pod Chlebom.
  Jak dlouhá tato trasa bude a je možné to zvládnout s příjezdem do Terchové v poledne?
  Děkuji moc
  Vendula

  • Zuzka
   | Odpovědět

   Ahoj, šla jsem to tuto sobotu.
   Šla jsem přes Diery, Rozsutec je uzavřený, takže jeho úbočím a přes Stoh(ten se dá vynechat). Je to dlouhé cca 19km, převýšení cca 2000m. Zabere to tak osm hodin. Zkuste variantu ze Štefanové, tím by se to dalo urychlit. Dostanete se na Medziholie a pak po červené hřebenovce na Sedlo za Hromovým a po žluté do chaty.
   Ale Diery jsou krásné a trochu adrenalin.. :-), takže škoda o to přijít..

   • Petr
    |

    Ahoj,

    Velký Rozsutec je teda uzavřený, nevíte, jestli se dostanu na Malý? Mám v plánu jinou trasu, jen mě znepokojila informace o uzavřeném Rozsutci 😀

    Děkuju

   • Martin
    |

    Malý Rozsutec je otevřený, uzávěra se vztahuje jen na Velký. 🙂

 3. Zuzka
  | Odpovědět

  Máte představu, zda se dá zvládnout (vzhledem k počasí a sněhu) třídenní přechod hlavního hřebene na přelomu dubna a května?
  V létě to znám…
  Zuzka

  • Martin
   | Odpovědět

   Dobrý den Zuzko,

   touto dobou tam nejspíš budou ještě rozsáhlá sněhová pole, ale za tři dny by to s dobrou kondicí něměl být problém. Konečné rozhodnutí bych ale nechal na pár dnů před odjezdem s přihlédnutím k aktuálním podmínkám.

   Přeji hezký přechod 😉

  • Monika
   | Odpovědět

   Dobrý den, chystáme se na přechod víkend po vás (5.-8.5) – dejte sem potom prosím vědět, jaké to bylo (sníh, teplota,…) 🙂

   Předem moc děkuji a ať se výlet vydaří!
   Monika

   • Zuzka
    |

    Ahoj, tak mám to za sebou. Bylo to úžasné, počasí neuvěřitelné, všechny cesty naprosto v pohodě. Šla jsem přes Diery nahoru a potom přes Suchý dolů, vše ok. Místy malá sněhová pole, ale ne na exponovaných úsecích. Celý den v tričku a kraťasech, občas ve větrovce.
    Držím palce, ať to také vyjde a závidím, jela bych zase…

    Zuzka

  • Monika
   | Odpovědět

   Tak super, ze jste si to uzila :)) moc dekuju za info, taky uz se tesime a predpoved zatim vypada i pro nas slibne 🙂

 4. Lenka
  | Odpovědět

  Ahoj lidi,

  Je trasa vhodná i pro 8lete dítko. Plánuji letní dovolenou. Vzdálenost není problém – synek je zvyklý chodit, spíš myslím náročnost trasy s řetězy.

  • Martin
   | Odpovědět

   Ahoj Lenko,

   téměř celá trasa je technicky nenáročná. Problémy mohou nastat asi jen na Rozsutcích nebo v Jánošíkovych dierách. I tady jsou ale děti běžně k vidění a někdy to zvládají lépe než někteří dospělí… 🙂

   • Lenka
    |

    Martine, díky. Ono asi ve skutečnosti půjde o to, jak moc se budu bát já, jestli to synek zvládne :-).

 5. Katka
  | Odpovědět

  Zdravím,
  chceme jet příští sobotu půlku hřebenu – Chleb, Kriváně, Suchý a Strečno. Plán je jet autem do Žiliny, tam nechat auto, busem se přepravit pod Chleb a pravděpodobně by jsme v rámci úspory času jeli lanovkou nahoru- pak jít přes hřeben až do Strečna na vlak a zpět do Žiliny k autu. Otázky jsou dvě – kde v Žilině parkovat za rozumnou cenu co nejblíže k autobusovému stanovišti a otázka dvě – dá se ta trasa zvládnout cca za těch 8 -9 hodin v případě, že by jsme nahoru na Chleb jeli lanovkou a nebo to zkusit risknout z Vrátné pod lanovkou nahoru pěšky a zkusit to stihnout do 17hod do Strečna. Nachozeno máme dost jak v Beskydech, tak v Tatrách, ale nikdy jsem tuto část nešla, tak nevím a musíme to stihnout do určité doby kvůli odjezdům busu a vlaku. Díky za radu:)
  Katka

  • Martin
   | Odpovědět

   Ahoj Katko,

   placené parkoviště je hned vedle autobusového nádraží, ale kolik stojí, to opravdu netuším 🙁

   Jestli máte dobrou kondičku, ze Snilovského sedla do Strečna to nalehko za 8h zmáknete. Pokud místo lanovky půjdete po svých, připočítal bych tak dvě hodiny.

   Užijte si výlet! 😉

   • Katka
    |

    Díky za odpověď,
    o tom parkovišti vedle autobusáku vím, ale co si pamatuji, tak tam byly tak šílené ceny, že jsem ho ani nebrala v potaz, ale pokud nebude nazbyt tak berem i to…nakonec jsme se rozhodly, ze tu sjezdovku pod Chleb půjdem pěšky a riskneme to, počasí má být ok, tak snad nám vše výjde…
    K.

 6. radek
  | Odpovědět

  da se nekde ve Varine volne parkovat?
  mame totiz plan ject z varina do bieleho potoka busem, prejit hreben a pak to probehnout nezbudskou luckou do varina… chapu ze muzem nechat auto klasicky ve strecne ale to bysme mozna nestihli bus z varina…

  a jeste dotaz na cestu z bieleho potoka pres diry, velky rozsutec az na chatu pod chlebom, prevyseni pres 2000m, je to v pohode za ten den? zda-se mi to dost…

  • Martin
   | Odpovědět

   Ve Varíně se parkovat dá, ale nějaké větší parkoviště tam nenajdete. Musíte si najít to svoje místo 🙂

   Ta etapa je dost dlouhá a namáhavá. Tady to už opravdu závisí na schopnosti posoudit vlastní kondici s přihlédnutím k váze batohů, které ponesete, apod..

 7. Sjuz
  | Odpovědět

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné ve Vrátné a v Bielem Potoce přespat ve vlastním autě bez placení. Nebo musím zůstat na parkovišti před chatami (to jistě nebude zadarmo – popř. zda víte ceny). Pokud máte někdo zkušenosti, budu ráda 🙂 Díky moc!

 8. Tereza
  | Odpovědět

  Hezký den,

  je to již krapet déle, co jsem hřebenovku, respektive její část, šla.
  Ráda bych se proto optala na trasu Strečno – Chleb.. zde řetězy a žebříky nejsou, nepletu-li se?
  Měli bychom vyrazit na začátku září i s psiskem, tak zda je tato část pro čtvernožce schůdná.
  Diery a Rozutce jsou jasné, tam vím 😉

  Mnohé díky za případnou zpětnou vazbu.
  Pohodový den! 🙂

  • Martin
   | Odpovědět

   Dobrý den Terko,

   na menší potíže můžete narazit v úseku Suchý – Stratenec, kde je několik kratších strmých úseků, kde je potřeba si trochu pomoct rukama. Řekl bych, že většina psů to ale v pohodě zvládne 😉

   Přeji hezký výlet!
   Martin

   • Tereza
    |

    Díky moc, Martine! 🙂

 9. Jana
  | Odpovědět

  Zdravím,

  Vaše naplánovaná trasa se zdá být super. Jen si říkám ten třetí den z chaty Pod Chlebom, Rozsutky a Diery, není to už hodně náročné? Není možné pod Malým Rozsutkem někde přespat a den nato projít Diery a šup na autobus do Žiliny?

  • Martin
   | Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   máto pravdu, že poslední etapa je trochu náročnější, ale není to zase tak hrozné. Vychází to na necelých 20 kilometrů, a 1 200 nastoupaných metrů. Nepříjemných bude zejména cca 2 000 metrů sestupu. Můžete si to ulehčit a vynechat výstup (a sestup) na Stoh a obejít ho žlutě značeným traverzem. Obejít se dá i Velký Rozsutec, ale to by byla velká škoda.

   Spát cestou není kde. Teda přesněji řečeno to není nikde povolené… Nepočítám chatu na Grúni, která je od chaty pod Chlebom jen asi 5 km a musíte k ní z hřebene sestoupit 500 výškových metrů, které budete druhý den zase šlapat zpět 🙁

   • Jana
    |

    Děkuji za odpověď. Jen si nejsem tím posledním dnem jistá.. Nejde to fakt nějak rozdělit? Nikdy jsem tam nebyla, tak fakt netuším.. Za jaký zhruba čas se to dá od chaty pod Chlebom zvládnout ujít?

   • Jana
    |

    Ještě mě napadlo, kdyby jsme šli z Chlebu jen na Gruň, je to málo…Ale přespat, sjet ke Štefanové, jít přes Diery, Rozsutce a z Pod Rozsutcem sejít do Štefanové? Jde taková trasa? A byla by lepší? Díky moc

   • Devdem
    |

    Jano má ještě cenu odpovídat, nebo už jste tam byli ? 🙂

  • Eliška
   | Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   trasa z Chaty pod Chebom do Štefanové/Bieleho Potoka přes Rozsutec opravdu nijak rozumně rozdělit nejde, ale dá se v pohodě zvládnout za nějakých 7-8 hodin..Když vyrazíte brzy ráno, nevidím žádný problém a po cestě můžete i dlouze odpočívat 🙂

   Na Grůň bych spát nešla..to už se mi zdá lepší sejít až do Štefanové, tam přespat a ráno přes Diery vyšlapat na Rozsutec..

   • Jana
    |

    Dobrý den Eliško,

    Děkuji za odpověď. Štefanová je jasná volba, vždyť není kam spěchat a v klidu si užijeme volno bez honičky 🙂

 10. Tomáš
  | Odpovědět

  Ahoj,
  tušíte jestli je v provozu kemp ve Varínu?
  Díky Tomáš

  • Martin
   | Odpovědět

   Ahoj Tomáši,

   podle všeho to vypadá, že není 🙁

 11. Kristyna
  | Odpovědět

  Dobry den,
  Nevite prosim jestli jezdi v lete lanovka z chaty grun smerem k poludnovemu gruni? Dekuji

 12. Martina
  | Odpovědět

  Ahoj,
  díky moc za spoustu užitečných informací! Mám dva dotazy, je na trase hodně řetětů a exponovaných míst? Chceme to jít na těžko (v rámci delšího vandru) a bojím se, aby to nebylo s velkou krosnou moc nebezpečné. A druhý dotaz, bývá na trase začátkem července hodně lidí?
  Díky moc

  • Martin
   | Odpovědět

   Ahoj Martino,

   řetězů tam je v podstatě jen několik a to na místech, která zase až tak moc exponovaná nejsou – pokud mají všichni účastníci jistý krok, pak to v pohodě projdete. Na úseku Velký Kriváň – Rozsutce – Diery bude začátkem července bohužel lidí nejspíš dost. Část Suchý – Malý Kriváň je trochu klidnější.

   Přeji hezký vandr 😉

 13. Bety Sirová
  | Odpovědět

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli jsou Velký Rozsutec a Jánošikovy diery zavřené v tomto období každý rok? Chystáme se ve třech přejít hřebeny, podle Vašeho plánu. Vyrážíme 16.5 (úterý) ze Strečna do chaty pod Suchým, druhou noc přespíme v chatě pod Chlebom a dál si nejsme jistí, jak to máme udělat. Odjíždět chceme v pátek, v odpoledních až večerních hodinách nám jede vlak ze Žiliny do Prahy. Potřebujeme tedy cestu naplánovat tak, abychom stihli zpáteční vlak. Jesltiže ve čtvrtek ujdeme úsek pouze z chaty pod Chlebom do chaty na Grúni (nevypadá to jako dlouhá vzálenost), stihneme v pátek dojít zbytek? Přijde mi to do konce trasy daleko a nejsem si jistá, že vhodné odpolední spoje do Žiliny stihneme… Je trasa začená tak, že i když si ji zkártíme (vynecháme např. Stoh) najdeme cestu dál?

  • Martin
   | Odpovědět

   Ahoj,

   Velký Rozsutec je zavřený každý rok, Diery jsou otevřené celoročně. Zkratka okolo Stohu bude nejspíš silně rozblácená a hůř průchodná, takže je dost možné, že ani žádný čas neušetříte. Obejít budete muset uzavřený Velký Rozsutec, kde bývá cesta lepší než ta okolo stohu. Nějaký čas můžete ušetřit tím, že vynecháte Dolné diery a odbočíte před nimi do Štefanové. Odtud je do Žiliny lepší spojení. Pokud budete mít už na Stohu pocit, že nestíháte, můžete do Štefanové poměrně rychle sestoupit také po zelené značce ze sedla Medziholie. Zdatný turista by ale měl trasu zvládnout celou i se stoupáním na Rozsutec. Mnoho lidí vlastně ani na chatu na Grúni nezachází a dávají etapu v jednom zátahu z chaty pod Chlebom, která od ní opravdu není příliš daleko.

   Přeji hezkou hřebenovku 😉

 14. Bára
  | Odpovědět

  Ahoj,

  chtěla jsem se zeptat, jsou někde na trase hřebenovky bivakovací místa, kde se dá spát pod širákem, případně rozložit stan? 🙂

  • Martin
   | Odpovědět

   Ahoj Báro,

   bez porušení návštěvního řádu NP se dá spát pouze u horský chat. Pokud byste to třeba nestíhali, v mapě určitě najdeš pár sedel s pramenem poblíž… 😉

 15. Lukyn
  | Odpovědět

  Zdravím, plánujeme v červnu hřebenovku a chtěl bych se zeptat jestli tato trasa jak je namyšlená je s ohledem na vzdálenost, převýšení a náročnost zvládnutelná…

  První den ráno ze Strečna přes Suchý na chatu Magura kde by se spalo (chatu pod suchým vynechávám záměrně s ohledem na negativní recenze a vcelku krátkou vzdálenost ujitou od rána ze Strečna).
  Druhý den z Magury přes oba Kriváně, Chleb a pol. Grúň na chatu pod grúňem kde by se přespalo-pripadne lanovkou sjet k chatě když by se to zdálo moc náročné.
  Třetí den z chaty přes Stoh a Rozsutce přes diery do Terchove na ubytování.
  A čtvrtý den samostatný výlet Jánošíkove diery.

  Půjdeme na těžko, ale jsme zkušenější a celkem fyzicky zdatní turisté, počítáme že denně těch 10hod na cestě strávíme. Tak bych rád slyšel nějaký odborný názor od někoho kdo už má Fatru prochozenou, zda není sebevražda jít takovou trasu. Předem děkuji i za případné připomínky, nápady jak trasu změnit.

  • Martin
   | Odpovědět

   Ahoj Lukáši,

   pro zdatného turistu, který má něco nachozeno, by to něměl být problém.

   Užijte si Malou Fatru 😉

   • Lukyn
    |

    Děkuju, plánoval jsem to jen tak „na koleně“ z mapy v práci, tak jsem se trefil. Už se těšíme

Leave a Reply

5 × two =